close
entrepreneur-2321849_1920

E-Ticaret hayatımızın bir parçası olmaya devam ederken mağaza sahiplerinin gözden kaçırdığı en önemli konu ürün açıklamalarını tam anlamıyla anlaşılır yazmıyor olmalarıdır. Müşteri zaten ürünü dokunmadan-denemeden alıyor, üstüne ürün hakkında herhangi bir bilgi göremeyince ürünü almaktan vazgeçiyor. Bu durum satışların azalmasındaki büyük rol oynamaktadır. Ürün hakkında kısa, öz ve anlaşılır bilgi vermeniz gerekiyor

Peki ürün sayfaları nasıl optimize edilir? İnceleyelim…

1-ÖZGÜN OLUN

ilk kuralımız özgün olmaktır. Özgün olursanız hem arama motorunda üst sıralarda olursunuz hem de müşterileriniz bu durumdan memnuniyet duyar. Ürünün başka mağazalardaki özelliklerini kopyala-yapıştır yapmanız müşteriyi ürünü almaktan vazgeçilir. Çünkü müşteri aradığı ürünü sadece sizin mağazanızda incelemiyor. Diğer bütün mağazalarda ürünün fiyatı, fotoğrafları, ürün hakkında yapılmış yorumları karşılaştırıyor. Sizin mağazanıda diğerleri ile aynı ise üzgünüz ki bu hemen anlaşılır. Kendinizi bu noktada müşterinin yerine koyarak ürün hakkında bilgi verebilirsiniz. Kendiniz olun ve kendi cümleleriniz ile ürününüzü pazarlayın.

2-NET OLUN

Ürün hakkında bilgi verirken net olmalısınız. Karmakarışık, tam cümle bile olmayan bir yazı diliniz varsa bundan hemen vazgeçin. Sonuçta siz pazarda ya da bir mağazada ürününüzü satmıyorsunuz. Müşteri sizinle birebir iletişim halinde değil ve sizin yazdığınız bilgiler üzerinden ürünü değerlendiriyor. Ürünün rengi, bedeni, kumaş özellikleri, boyu, varsa ürünün ince detayları hakkında net bir şekilde bilgi vermelisiniz.

3-ABARTMAYIN

Üzerinde duracağımız önemli bir ayrıntı da abartıdır. Ürünü pazarlarken asla ama asla abartmayın. Ürün ne ise onu yazın. Unutmayın ki müşteri ürünü aldığında yazdığınız özelliklerden farklı ise sizden bir daha asla alışveriş yapmayacaktır. Çevresine de durumu anlatıp satışlarınızın azalmasına sebep olacaktır. Sosyal medyanın gücü sayesinde mağazanızdan herkes güvenilmez diye bahsedecektir. Ürünün resimleri ve ayrıntıları birebir aynı olmalıdır. Pazarlama yapacağım diye aşırı süslü cümlelerden, aslından uzak resimlerden kaçının.

4-İADE-DEĞİŞİM HAKKINDA DETAYLI BİLGİ VERİN

Satmakta olduğunuz ürünün iade-değişim detaylarını hakkında bilgi vermeniz müşterinin güvenini kazanmasını sağlayacaktır. Çünkü müşteri ürün eline geçtikten sonra beğenmeme veya ürünün bedenine olmaması kriterlerini göz önünde bulundurarak alışveriş yapar. Üründe değişim hakkı yoksa ya da bilgiler verilmemişse hemen sayfanızdan uzaklaşacaktır. Nasıl iade edilmeli, hangi kargoya vermeli, iade ederken parasının kaç gün içinde hesabına yatacağını detaylı bir şekilde yazın. Tabi bütün bu maddeler değişim bilgisi içinde geçerlidir. Müşteri sizin kim olduğunuzu bilmez. Hemen güvenmesini de bekleyemezsiniz. Parasını neye harcadığını, kart bilgilerini nasıl bir siteye girdiğini bilmek ister. Bu yüzden mağazanız hakkında detaylı bir arama yapacaktır. Fiyatları belirlerken kendinizde çelişmeyin. Yazdıklarınız, resimler ve ürünün müşteriye ulaştığındaki durumu tutarlı olsun.

 

Tags : E-Ticaret açıklama yazma tüyolarıE-Ticaret ürün detaylarıSatışları Arttırmak İçin Ürün Açıklamaları Nasıl Yazılır?
Aliye Rabia Sönmez

The author Aliye Rabia Sönmez

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.