close
Eticaret Ödeme Sistemleri

Ödeme sayfalarında dikkat dağıtıcı unsurlar nelerdir?

odeme-sayfalarinda-dikkat-dagitmak

E-ticaret şirketlerinin en çok önem vermeleri ve geliştirmeleri gereken sayfalardan biri de şüphesiz ödeme sayfalarıdır. Bu sayfalar kullanıcıların ödeme yaptıkları sayfalar olduğu için dikkat dağıtıcı unsurların bu sayfalarda yer almaması gerekir.

Ziyaretçinin bu sayfada dikkatinin dağılması onun ödeme işlemini yarıda bırakıp gitmesine neden olacağı gibi, satışlarınızın ve geri dönüşümlerinizin azalmasına da sebep olur.

Dikkat dağıtıcı unsurlar nelerdir?

Farkında olmadan birçok site bu unsurları ödeme sayfalarında bulundurabiliyor. Sırasıyla bu unsurların üzerinden giderek, ödeme sayfalarınızı nasıl sadeleştirebileceğinizin üzerinde duralım.

Logolar

Ödeme sayfalarının oldukça sade olması gerekmektedir. Sitenizin logosu sayfanın “header” bölümünde yer alabilir. Ancak bunun haricinde başka logoların bu sayfada yer almasına gerek yoktur. Farklı logoların yer alması ziyaretçinin kafasının karışmasına neden olabilir. Bu nedenle gereksiz logoları bu sayfalardan çıkartabilirsiniz.

Bannerlar

Dikkat dağıtan bir diğer öğe ise sayfada yer alan bannerlardır. Bannerlar reklam içeriği olduğu için tüketicinin ilgisinin farklı bir alana kaymasına neden olabilir.

Ziyaretçi bu bannerlara tıklayarak farklı bir sayfaya yönlenebilir, burada yer alan ürünleri incelemek için sitenizi terk edebilir. Kendi reklamlarınız dahi olsa ziyaretçi bu ürünlere bakmak isterken ödeme sayfasında çıkabilir ve bu da doğal olarak ödeme işleminin tamamlanmamasına neden olur. Bu nedenle ödeme sayfalarınızda banner kullanmamanız gerekmektedir.

Linkler

Ödeme sayfalarında başka sayfalara yönlendirme yapan linkleri de kullanmamanız gerekiyor. Bu linklerin kullanımı, ziyaretçiyi doğrudan başka bir siteye yönlendireceği için, ziyaretçinin sayfayı terk etmesine neden olacaktır.

Ödeme sayfası üzerinde farklı linkler bulunuyorsa bunların arasında gerekli olanlar haricindekileri eleyerek sayfadan kaldırabilirsiniz.

Çapraz satış ve upselling önerileri

Önceki günlerde çapraz satış ve upselling taktiklerini sizinle paylaşmıştık. Ancak bu satış taktiklerini ödeme sayfaları yerine, sepet kontrol sayfalarında kullanmanız gerekmektedir.

Bu taktikleri kullanarak kullanıcıların daha fazla alışveriş yapmaya yöneltebilirsiniz; fakat ödeme sayfasında kullanıcıya bu alternatifleri çıkartmak tüketicinin bu ürünleri incelemek için ödeme sayfasını terk etmesine neden olur. Bunu önlemek için ilgili ürünleri ödeme sayfasından önce sepet kontrol sayfasında göstermelisiniz. Böylelikle kullanıcı ödeme aşamasına gelmeden önce bu ürünleri inceleyebilir ve ödeme sayfasını terk etmek zorunda kalmaz.

Ödeme sayfasını terk edip, seçtiği ürünleri sepetine eklese bile kullanıcı ekstra olarak birkaç işlem yapmış olacaktır. Bunu önlemek ve tüketicinin daha az adımda satın alma eylemini gerçekleştirebilmesi için satış taktiklerinizi buna göre optimize etmelisiniz.

Görseller

Tüketicilerin dikkatını dağıtan diğer bir unsur da görsellerdir. Bu sayfalarda gereksiz görsellerin kullanımı dikkatı dağıtacağı için gereksiz görsellerin kullanılmaması daha uygundur.

Ödeme sayfalarında tüketicinin tüm odağının ödeme işleminde olması gerekmektedir. Ödeme işlemi dışında, tüketicinin ilgisini çekecek görseller, ödeme işleminin bir kenara bırakılmasına neden olacağı için e-ticaret firmaları için iyi bir durum değildir.

Sonuç

Sepeti terk etme oranını düşürmek ve ödeme sayfalarında daha yüksek geri dönüşüm oranları sağlayabilmek için dikkat dağıtıcı unsulara yer vermemek gerekiyor. Önümüzdeki günlerde ödeme sayfalarında tüketicilerin işini nasıl daha kolay bir hale getirebileceğinize dair ipuçlarını da sizinle paylaşıyor olacağız.odeme-sayfalarinda-dikkat-dagitmak

NOT: Bu içerik eticaret.com/Blog sayfasından alınmıştır.

Kerim Atayolu

The author Kerim Atayolu

İş Geliştirme Sorumlusu

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.