close
iparavsvirtzirt-810×456

Bu yazı http://eticaret.website/ adresinden alınmıştır.

Bu makalemizde iPara , PayU ve iyzico ‘ yu karşılaştıracağız ve sizin en ideal ödeme sağlayıcısını seçmenizde yardımcı olmak amacıyla fikir sunacağız.

27.01.2016 tarihinde Revize olarak TürkPos’u da ekledim

Değerlendirme kıstaslarımızı şu ana başlıklar altında toplayarak her bir maddenin kazananını belirleyerek , makale sonunda net skor ile hangisinin önde olduğunu görebileceksiniz.

– Kurulum ücreti

– Entegrasyon

– Komisyon Oranı

– Taksit Çeşitliliği

– Ödeme Sıklığı

– Güvenlik & Fraud İşlemleri

– Destek

Değerlendirme kriterlerimin tamamını bizzat kullanarak edindiğim deneyimler yada arkadaşlarımdan aldığım sağlam duyumlar ile yazacağımdan emin olabilirsiniz.

1- Kurulum ücreti

iPara: 249 TL + KDV talep ediyor  ancak para ödemeden de kendileriyle iletişime geçerek bilgi alabilir hatta entegrasyonu tamamlayabilirsiniz, esnek bir politikaları var.

PayU: 716 TL KDV Dahil talep ediyor ve bu ücreti yıllık olarak ödemeniz lazım. Bu uçuk rakamı neden istediklerini anlamakta gerçekten zorlanıyorum .

iyzico: Kurulum ücreti yok. Zaten yerli bir firma , Türk insanını tanıdıkları için böyle bir karar aldıklarını düşünüyorum.

Türkpos: Herhangi bir kurulum ücreti talep etmiyorlar. Tamamen ücretsiz.

Kazanan: iyzico ve Türkpos

Etksizi Eleman: iPara

Kaybeden: PayU

2- Entegrasyon

Bu tarz hazır ödeme sistemlerini kullanabilmek için en önemli şeylerin başında entegrasyon konusunda sağladıkları destek geliyor. Eğer bu desteği alamıyor yada kendi başınıza bırakılıyorsanız işiniz epey zor oluyor.

iPara: Sitelerinde herhangi bir entegrasyon dökümanı yer almıyor. Kendileri ile dökümantasyon için iletişime geçtiğinizde size power point bir sunum gönderecek kadar saf (iyi niyetli anlamında) çalışanlara sahipler. Sanırım sırtlarını ülkemizde yer alan pazar hakimi eticaret yazılımlarına yaslamaları bu konuda biraz daha serbest hareket etmelerini sağlıyor. Henüz ben kendi sitesinde (açık kaynak kodlu yazılımlar dahil) iPara kullanan görmedim :)

Payu: Sitelerinde tüm dökümantasyonu o kadar açık birşekilde yerleştirmişlerki , insanlarla uğraşmaktan bıktıklarını hemen anlayabiliyorsunuz. Dökümantasyonları mükemmel hazırlanmış ve bankalara taş çıkartacak derecede kapsamlı bir sistem hazırlamışlar. Bu yüzden tebrik edilmeyi hak ettiklerini düşünüyorum. Ne varki kendileri herhangi bir şekilde bir sorun yaşadığınızda sizi bu dökümanlara yönlendirip insan gibi 2 dakikacık vakit ayıramıyorlar. Büyük bir eksi ancak o kadar da kötü değil, tabi iyi bir yazılımcınız varsa.

iyzico: Diğer ödeme sistemlerinden çok ama çok önce kurulmuş olmasına karşın hak ettiği yeri bulamamış olmalarının nedeni sanırım entegrasyon sıkıntısıydı. Yeni yeni tüm sistemler için entegrasyon desteğini sağlıyorlar. Hatta telefon ile aradığınızda bu entegrasyon mevzuu ile ilgilenen en tepe noktadaki adamla görüşerek yardım alabiliyorsunuz. (milliyetçilik yaptığımı düşünmeyin) Ayrıca kendileri de bir çok hazır eticaret yazılımı ( açık kaynak kodlular) için modüller geliştirmişler. Dökümantasyon konusunda da hem ingilizce hemde türkçe olmak üzere 2 şekilde sunum hazırladıkları için eğer yabancı bir yazılımcı ile çalışacaksanız rahat hareket edebiliyorsunuz.

Türkpos: Entegrasyon konusunda piyasanın vampirlerinin eline düşmüş ilk etapta. Yıllık 4-5 bin tl ödeyerek sadece havale ile ödeme alabildiğiniz eticaret sistemlerinde yer alıyor. Tarafımca wordpress için ödeme eklentisi hazırlanıyor sanırım 1-2 haftaya bitirmiş olurum. Ama entegrasyon ayağı bu kadrolarıyla epey epey yavaş ilerleyecektir. ( şimdi dönüp baktığımda 1 aydır yapmamışım, ne tembel adammışım dedim kendi kendime 25.02.2016)

Kazanan: iyzico ve PayU

Kaybeden: iPara ve Türkpos

 

3- Komisyon Oranları

Komisyonları hesaplarken, aylık 10.000 (onbin) TL ciro yaptığınızı varsayarak sizden ne kadar tahsil edeceklerini hesaplayacağız. Ayrıca yıllık üyelik bedelini de 1 ay için maliyete dahil ederek , 1 ay içerisindeki maliyetini hesaplayacağız. Bu yazımızda taksitli komisyonları dahil etmeyeceğiz sadece tek çekimleri baz alacağımızı belirtmemizde de fayda var.

 

iPara:

Tek çekim komisyon oranı : 2.30 % (kdv dahil)

Yıllık ücret aylık maliyeti: 24.50 TL ( kdv dahil )

10.000 TL ciro için maliyetimiz: 230 TL + 24.5 TL  = 275 TL

 

PayU:

Tek Çekim Komisyon oranı: 3.16% (kdv dahil)

Yıllık ücret aylık maliyeti: 59.50 TL (kdv dahil)

10.000 TL ciro için maliyetimiz: 316 TL + 59.5 TL = 375.5 TL

 

iyzico:

Tek Çekim komisyon oranı: 2.5% + 0.25 krs(kdv dahil)

Yıllık ücret aylık maliyeti: 0 TL

10.000 TL ciro için maliyetimiz: 250 TL ( %2.5 için)

iyzico için ciro bazlı komisyon hesaplayabilmek adına toplam satış sayısını da bilmemiz ve 25 kuruş değerini buna göre hesaplamamız gerekiyor. bedeli 40 tl olan 250 satış yaptığımızı düşünürsek 250 x 0.25 kuruş 62.5 TL maliyeti olacaktır.

250 + 62.5 = 312.5 TL

312.5 TL + KDV ve paranız her gönderildiğinde 3 TL + KDV . Biraz çılgınlık gibi duruyor sanki bunu kullanmak :)

 

Türkpos:

Tek Çekim Komisyon oranı : 1.48% + KDV

Yıllık ücreti : 0 TL

10.000 TL için maliyetimiz ( tek çekim ) 148+ KDV

 Güncelleme ile kazanan değişti: 27.01.2016

Kazanan: Türkpos ( Türkposdan önce kazanan iParaydı)

Kaybeden: PayU ve iyzico ve iPara

 

4- Taksit Çeşitliliği

iPara: Şuanda 6 adet kart çeşidi için taksit imkanı sunuyor , bunlar Bonus, World, Axess, Maximum, Cardfinans, Bankasya

PayU: Şuanda 7 adet kart çeşidi için taksit imkanı sunuyor, bunlar Bonus, World, Axess, Maximum, Cardfinans, Bankasya, Paraf

iyzico: Şuanda 6 adet kart çeşidi için taksit imkanı sunuyor, bunlar Bonus, World, Axess, Maximum, Cardfinans, Bankasya

Türkpos: Şuanda 6 adet kart çeşidi için taksit imkanı sunuyor, bunlar Bonus, World, Axess, Maximum, Cardfinans, Paraf ( 25.02.2016 – bankasya var sanıyordum kendileri belirttiler yokmuş, buradan çıkarılacak ders: TurkPos erinmeyip buradaki ufak bir hatayı düzelttirmek için bile gayret ediyor, gayretleri tebrik edilmeye değer )

Kazanan: Berabere

 

5- Ödeme Sıklığı

 

iPara: 10 gün blokeli çalışıyor, bugün tahsil ettiğiniz bir ödeme 10 gün sonra hesabınıza geçiyor, cumartesi ve pazarları da dahil ederseniz 12 gün ortalama diyebiliriz.

PayU: İki haftanın çarşamba günleri arasında aldığınız tüm ödemeler , perşembe günü mail yoluyla mutabakatı sağlanarak cuma günü hesabınıza yatırılır.

iyzico:  21 gün paranızı gasp ediyorlar. Hayır 21 gün gasp ediyorsunuz niye 2.5% komisyon alıyorsunuz, biri izah etsin şunu

Türkpos: Her haftanın Pazartesi günleri, bir önceki Cuma mutabakatı yapılan ve alt limitini belirlediğiniz tutarı aşan kısmı hesabınıza yatıyor. Yani 7-9 gün civarında bir bloke ile çalışmış oluyorsunuz.

 

Kazanan: PayU ve Türkpos

Etkisiz Eleman: iPara

Kaybeden: iyzico

 

6- Güvenlik & Fraud İşlemleri

Öncelikle güvenlik ve Fraud konusunda 3 firmada bilmem kaç yüztane filitrelerinin olduğundan falan bahsediyorlar ama iş bir tane chargeback ile mücadeleye geldiğinde pat diye cezalandırılıyorsunuz. Sonra dönüp ” Hani arkadaşım bilmem kaç yüz filitrenize ne oldu, ürünü göndermeden önce neden bu filitreden geçirerek beni uyarmadınız ?” dediğinizde karşınızda muhatap bile bulamıyorsunuz. Bu yüzden kredi kartı ödemelerinde 3d-Secure kullanmadığınız sürece bu firmaların iddia ettiği hiçbir güvenlik bir işe yaramaz. Bunu bilelim ki kandırılmayalım.

 

Kaybeden: Tümü

 

7- Destek

iPara: Destek sistemi en berbat olan firma diyebilirim. Olayı anlayabilmeniz için ufak bir anımı hatırlatayım. Vatandaşlardan api istemek için bir iletişim formu doldurduğumda (bu en iyi diyaloğumdu) bana (üye olmama rağmen maili okuyan arkadaş kontrol etmediğinden olsa gerek) 249 tl + KDV yatırdıktan sonra bu bilgiyi alabileceğimi söylemişlerdi. Acayip kurumsal bir kimlik takınmaları çok ilginç , karşınızda sizinle ilgilenecek muhatap bulabilmeniz çok zor, telefon üzerinden ” evet efendim, hıhı efendim” cevaplarıyla oyalamaktan başka birşey yapmıyorlar.

PayU: Satış önce destek mükemmel, oradaki bayan arkadaşların çalışma azim ve istekleri “keşke bizdede böyle elemanlar olsa dedirtiyor” bu yüzden hizmeti almadan önce mükemmel bir destek ile karşılaşacağınızı düşünüyorsunuz. Hizmeti aldıktan sonra taleplerinize 48 saatten önce dönüş alabilmeniz mucizevi bir durum. Bu yüzden eğer sabırlıysanız kullanmanızda fayda var.

 

iyzico: Ben hayatımda bu kadar samimi insanlar görmedim, bilmedikleri konularda “bilmiyoruz” demekten ve mutlaka bir üst departmana aktarmaktan erinmeyen çalışanlara sahip. İşin ilginci üst departmanda da sizi can kulağıyla dinleyen insanlar görüyorsunuz. Farkındaysanız müşteri temsilcisi demiyorum, karşınızda gerçek insanlar olduğunu ve anlık çözüm ürtebilme kapasitesine sahip olduklarını görüyorsunuz. Bunun sizde uyandırdığı güven hissini kelimelerle ifade etmem pek mümkün değil : )

Türkpos: Şirketteki hiçkimse hiçbirşeyden anlamıyor. Paranoyak tipler, bu yüzden pek bir destek beklemeyin. He gülüm, he cicim üslubuyla ağırlanacağınızdan emin olabilirsiniz.

Kaybeden: iPara ve Türkpos

Etksiz eleman: PayU

Kazanan: iyzico

 

Peki kim hangisini kullanmalı derseniz kısaca şöyle özetleyebiliriz:

 

Eğer benim param kıymetli , kolay kazanmıyoruz ki kolay harcayalım diyorsanız:iPara veya Türkpos sizin için ideal seçenek olacaktır.

Eğer iş kurarken zaten bir sürü para harcadım ilk kurulum ücreti ödeyemem diyorsanız: iyzico sizin için ideal seçenek olacaktır. Ama unutmayın herşeyi kestikleri paralarla sizden tekrar çıkarıyorlar.

(26.02.2015) iyzico API kodlamasını değiştirmiş ama bunu önceden duyurma zahmetine de katlanmamış. Dolayısıyla onlarca iyzico müşterisi karın ağrısı çekiyor sanırım bu işi biraz amatör ruhla yürütüyorlar. Bu belkide seçiminizde en büyük eksilerden biri olmalı. Neden derseniz yeni bir API kullansanız bile eski API nin bir süre daha aktif kalması gerekir ki bazılarımız yeni API sistemine geçemeyebiliriz. Bunu göz ardı etmeyelim.

Eğer ben kolay para kazanıyorum, param yabancılara gitsin sıkıntı yok diyorsanız: PayU kullanmalısınız. ( bence kullanmayın boşverin, hayatımda bu kadar burunları havada hizmet sektörü görmedim ve sanıyorum göremem de )

Tags : eticaretGoogle AnalyticsGoogle PageSpeediParaiyzicoMajestic SEOödeme sistemipaypalpayusanalposTürkpos
Kerim Atayolu

The author Kerim Atayolu

İş Geliştirme Sorumlusu

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.