close
billing-machine-311746_1280

E-ticaret fatura işlemleri oldukça derin ve önemli bir konudur. E-ticaret sektöründe fatura kesme zorunluluğu olması işletmeleri fatura başvuruları yapmaya yönlendirdi. Özellikle kargo ve eşya kargoları taşıma senedi yerine geçecek olan taşıma faturası, taşıma irsaliyesi – irsaliyeli taşıma faturasını bulundurma zorunluluğu Karayolu Taşıma Yönetmeliğine göre zorunlu tutulmuştur. Bu yüzden işletmeler fatura kesme işlemini hiçbir şekilde küçümsememelidir. E-ticaret sektöründe iki çeşit fatura bulunur.

1-Basılı Fatura

2-Elektronik Fatura

Basılı fatura özellikle iade işlemleri için büyük kolaylık sağlayan, manuel faturadır. Henüz büyümemiş, isminden çokça bahsettirmeyen işletmeler tarafından tercih edilmektedir. Arşivleme ve kayıt altına alma konusunda işletmelere zorluk yaşatabilmektedir.

Elektronik fatura ise dijital ortamda kesilen oldukça pratik bir fatura türüdür. Faturanızı dijital ortamda oluştulabilir, düzenleyebilir ve kaydedebilirsiniz.

Peki Fatura Kesme İşlemi Nasıl Yapılır?

Öncelikle dijital ortamda faturanızın girişini yapmanız gerekir. Faturalarda iade, kesim ve iptal işlemlerinizi yapabilirsiniz. Özellikle iade işlemleri için yapacağınız manuel ayarlar oldukça hızlı ve kolay bir işlemdir. Daha sonra entegre olmuş faturanızın geri iadesi ve seçimi için onay verilmesi işlemi önemlidir. Tabi bütün bu işlemlerden önce faturanızın sistemde kayıtlı olması gerekiyor. Dokümanlarınızın kayıt altına alınması ve belgelenerek iade işlemini başlatabilirsiniz. Unutmamalısınız ki faturanızın kalitesi ve ayrıntılara sahip olması işletmenizin reklamını yapmanızda büyük katkı sağlar. Bu yüzden faturanızı titizlikle hazırlayarak yönetmeliğe uygun bir şekilde fatura kesme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Tags : basılı faturae-ticaretE-Ticarette Nasıl Fatura Kesilirelektronik faturaFatura Kesme İşlemi Nasıl Yapılır?
Aliye Rabia Sönmez

The author Aliye Rabia Sönmez

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.