close
12618-NOJLQI

Bu ingilizce kökenli kelime dilimize stoksuz satış olarak çevirilmiştir. Temel olarak bir ticari operasyon türüdür diyebiliriz. Bu sistemin bir çok avantajı ve dezavantajı da vardır. Klasik ticaret ve e-ticarette bir ürünü satmak istediğinizde satıcı ile görüşmeleri yaparsınız, ürünlerin ödemesini yaparsanız ve ürünleri kendi deponuza alırsınız daha sonra satış operasyonuna geçersiniz. Dropshippingte ise bu durumun aksine önce ürünlerin satışını yaparsınız ardından ürünleri kendi bünyenize dahil etmeden direkt olarak tedarikçi vasıtası ile gönderimini yaparsınız.

Avantajları nedir?

  • Öncelikle stok maliyetiniz olmaz, yani ürünleri satın alma zorunluluğu olmadığı gibi ürünlerin satılmaması, elde kalması gibi riskler ortadan kaybolur. Sermaye sahibi olmadan ticaret yapabilirsiniz.
  • Normalde tedarikçiden temin etme sırasındaki lojistik ve kargo maliyeti ortadan kalkarak tek kargo operasyonu ile gönderim sağlanır.
  • Depo tutmak ve eleman çalıştırmak zorunda aylık maliyetler oldukça azalır. Sipariş hazırlama, paketleme gibi operasyonlarla uğraşmak zorunda kalmazsınız.
  • Çok kısa sürede müşterinize ürünün ulaşmasını sağlayabilirsiniz.
  • Onlarca tedarikçi ile aynı anda operasyon yapabilirsiniz, ne kadar çok ürün o kadar satışın faydasını da görürsünüz.
  • Bir çok operasyondan muaf olduğunuz için enerji ve zamanınızı müşterilerinize, satış ve pazarlamaya ayırabilirsiniz.

Dezavantajları nedir?

  • Eğer operasyonu bilmeyen, iyi yönetemeyen bir tedarikçi ile çalışırsanız sürekli sıkıntı yaşabilirsiniz. Bunlardan en önemlisi stok yönetimi ve iletişim problemi diyebiliriz.
  • Bir ürünü pazarlayabilmek için o ürüne dokunmak gerekir, ürünü iyi tanımak gerekir, ürünlere bu kadar uzakken bunu başarmak zor bir operasyon olabilir.

Son zamanlarda dropshipping operasyonunun kolay yoldan kazanç, ek gelir gibi bazı kavramlarla yan yana kullanılıyor aslında bu şekilde olmadığı gibi bu şekilde olaya yaklaşan kişiler kısa zamanda başarısız olmaktadır. Her zaman her yerde olduğu gibi çok araştırmak, çok çalışmakla ancak başarılı olunur.

Yenitoptanci.com, yıllarca bu konuda bayilerine destek olmaktadır, yenistoksuz.com üzerinden detayları öğrenebilirsiniz.

Tags : dropshippingstoksuz satışxml
Kerim Atayolu

The author Kerim Atayolu

İş Geliştirme Sorumlusu

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.