close
dropshipping-resimJS-79

Değerli Bayilerimiz;

Kapıda ödemeli dropshipping sistemi ile müşterilenize kapıda ödemeli olarak sipariş gönderebilirsiniz. Bunun için yapılması gerekenleri aşağıda sıralıyoruz.

KAPIDA ÖDEMELİ DROPSHİPPİNG (STOKSUZ SATIŞ)

BAŞVURU VE SİPARİŞ GEÇME

1- Yenitoptanci.com üzerindeki bayilik hesabınızla giriş yaparak, sağ üst kısımda bulunan bayilik adımıza tıklayıp bayi sayfamıza erişiyoruz.

https://www.yenitoptanci.com/page.php?act=login

2- Sol menülerde yer alan “Dropshipping Hesabım” sayfasına tıklıyoruz, karşımıza gelen sayfada banka bilgilerimizi ve diğer bilgileri giriş yapıp başvurumuzu yapıyoruz.

https://www.yenitoptanci.com/ac/dropshipping

3- Başvurudan sonra info@yenitoptanci.com mail adresine başvuru yaptığınıza dair mail atıyorsunuz, daha sonra ilgili kişi size kapıda ödemeli dropshipping sözleşmesi le bir form gönderiyor. Bu sözleşmeyi doldurduktan sonra çıktı alıp, kaşeledikten sonra aynı mail adresine cevaben geri gönderiyoruz.

4- Dropshipping bayiliğiniz onaylandıktan sonra sipariş vermeye başlıyorsunuz.

5- Sipariş formunda verilen bilgiler ışığında tüm bölgeleri dolduruyor ardından formun en altında yer alan “Müşteriden Tahsil Edilecek Tutar” kısmına toplam ürün bedeli, kapıda ödeme hizmet bedeli ve kargo bedeli toplam ne kadar alınacaksa onu yazıyorsunuz. Burada Kapıda ödeme hizmet bedeli ve Kargo hizmet toplamda 10 TL ücret alınacaktır.

6- Müşterinize herhangi bir fatura kesme işlemi yapmıyorsunuz, yenitoptanci.com sizin adınıza ürünleri faturalandırıp kargoya veriyor.

7- Müşteriye ürün ulaştığı anda ve yenitoptanci.com siparişi “müşteriye teslim edildi” durumuna getirdiğinde Dropshipping Hesabım sayfasında hakediş miktarınızı görmeye başlıyorsunuz.

8- Hakediş miktarınız belirli bir sınıra ulaştığında “talep et” butonu ile sisteme talep gönderiyorsunuz ve yenitoptanci.com tarafından banka hesabınıza para gönderimi yapılıyor.

DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

1- Mutlaka bayi, müşterisini telefonla arayarak siparişi teyit etmek zorundadır. Aksi takdirde iadelerde kesinlikle yenitoptanci.com sorumlu değildir.

2- Sözleşme gereği müşteri iadelerinde aşağıdaki şartlar geçerli olacaktır.

Sözleşme Madde:

4.4. ATASAN DIŞ TİCARET kaynaklı bir iade söz konusu olursa (yanlış ürün gönderimi, eksik ürün, bozuk ürün gönderimi) burada iadeler ATASAN DIŞ TİCARET’e yapılır ve tahsil edilen sipariş bedeli BAYİ’nin banka hesabına geri ödenir, eğer problemin telafi edilmesi istenirse ATASAN DIŞ TİCARET ürünün gönderimini tekrar yapar ve herhangi bir geri ödeme yapmaz. Stokta olmayan ürün satın alınmışsa bütün sipariş iptal edilir ve herhangi bir geri ödeme söz konusu olmaz. Eğer BAYİ, MÜŞTERİ VE KARGO kaynaklı bir problem söz konusu olursa (ürünün kargoda kırılması, müşterinin herhangi bir sebeple ürünü iade etmesi, beğenmemesi, kargoyu teslim almaması, siparişten vazgeçmesi, bir süre kullandıktan sonra bozulması, ürünün kargoda kırılması çatlaması bozulması, bayinin yanlış ve eksik bilgi girmesi vb.) burada ürün bedeli ve kargo bedellerinin geri ödemesi ATASAN DIŞ TİCARET tarafından yapılmaz. ATASAN DIŞ TİCARET tarafından mevcut sipariş iptal edilir ve o sipariş için BAYİ hak edişi silinir ve  ekstra oluşan gidiş geliş kargo masrafı BAYİ’nin önceki hakedişlerinden düşülür. BAYİ burada siparişini sürekli takip etmekle, müşteri ile sürekli irtibat halinde olmakla, siparişi göndermeden önce MÜŞTERİ ile irtibata geçip kapıda ödemeyi teyit almakla ve BAYİ, MÜŞTERİYE geri para ödemesini yapmakla yükümlüdür. Kargo kaynaklı problemlerde hasar tespit tutanağı veya durum tespit tutanağı tutulması durumunda ATASAN DIŞ TİCARET kargodan geri ödemeyi alırsa bunu BAYİYE ödemesini yapar. Müşteriye gidip gelen kargolar ATASAN DIŞ TİCARET tarafından tekrar satışa sunulmamaktadır.

 

Tags : dropshippingstoksuz satıştoptan satıştoptancıücretsiz xmlürün tedariği
Kerim Atayolu

The author Kerim Atayolu

İş Geliştirme Sorumlusu

Leave a Response