close
instagram-1936912_1920

E-ticaret sektörü geliştikçe, mağazalar için sosyal medya üzerinden mağaza açmak trend haline gelmeye başladı. Ülkemizde özellikle İnstagram e-ticaret sektöründe oldukça ilgi görmektedir. Uygulama üzerinden her gün ortalama 95 milyon fotoğraf ve video yüklenen popüler sosyal medya platformudur. Dünyada 1 milyar kullanıcıya sahip olan instagram platformu Türkiye’de 36 milyon kullanıcı tarafından kullanılmaktadır. Ülkemizde aktif bir şekilde kullanılan uygulama firmaların, markaların, küçük butiklerin ve bireysel satış yapmak isteyen kişiler için faydalı oluyor. Bu yüzden markalar son zamanlarda instagramda satış yapmak için yeni yöntem ve taktikler üzerinden yoğunlaşmaktadır. Mağazalar öncelikle müşteriye güven vermelidir. Müşteriye karşı net ve doğru bilgiler ile iletişim kurulmalı, satış öncesi, satış sırasında ve satış sonrasında müşteri ile olan iletişim en üst seviyede tutulmalıdır. Bu sayede sağlıklı iletişim kurularak güvenli satış ortamı sağlanmaktadır. Peki genç kesimin yoğunlukta olduğu instagram platformu üzerinden daha fazla müşteriye ulaşmak, daha fazla gelir elde etmek isteyen markalar nasıl yol izlemeli?

1-Samimi bir dil kullanın

Ürün açıklamalarını yazarken samimi bir dil kullanmak müşteri ile sağlıklı iletişim kurmanız açısından oldukça önemlidir. Düz bir şekilde yazılmış yazı müşterilerin pek ilgisini çekmez ve okumak istemezler. Ayrıca samimi bir dil kullanarak mağazanıza olan güveni de arttırabilirsiniz. Yorum ve sorular ile ilgilenmeniz müşterilerinizin hoşuna gidecektir.

2-Kurumsal Niteliğe Sahip Hesabınız Olsun

E-ticaret siteniz, işletmeniz veya instagramda ürün satmak için kişisel hesabınızdan farklı olan bir hesap oluşturmanız yeterli. Oluşturduğunuz profilinizde ve sayfanızdaki paylaşımlarınızda, müşterilerinizin ürünlere ulaşabilecekleri sitenizin linki olsun. Gözden kaçırmamanız gereken nokta ise instagramda tıklanabilir bir link olmamasıdır. Bu yüzden takipçilerinizi ve müşterilerinizi sitenize yönlendirebileceğiniz eklenti kullanabilirsiniz.

3-Kaliteli Görseller Kullanın

Net ve kaliteli görseller kullanarak instagram sayfanızın daha fazla kitleye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Sonuçta kötü ve kalitesiz fotoğrafları kimse beğenmez ve sayfanız etkileşim almaz. Öncelikle doğru analiz yaparak hangi resimlerin daha çok beğenilip etkileşim aldığını görebilirsiz.

4-Postlarınıza Etiket (hashtag) Eklemeyi İhmal Etmeyin

Doğru hashtag kullanarak daha çok takipçiye sahip olabilir ve müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Yazmış olduğunuz hashtag ile görsel uyumlu olmalıdır.

5-Logonuzu Profil Fotoğrafı olarak Kullanın

Mağaza veya Marka’nıza ait olan logonuzu instagram profil fotoğrafı olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca dikkat çekici instagram biyografisi hazırlamanız etkili olacaktır.

Tags : eticaretinstagramİnstagramda Satış Nasıl Yapılır?mağaza açmasatış işlemleri
Aliye Rabia Sönmez

The author Aliye Rabia Sönmez

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.