close
Eticaret Ölçümleme ve İstatistik

Google Analytics hesabı açma ve takip kodunu siteye ekleme nasıl yapılır?

analyticsweb1
Flat design website analytics vector illustration

 

Google Analytics ile e-ticaret sitenizin trafiğini ve istatistiklerini ölçümlemek için izlemeniz gereken birkaç adım var. Google Analytics ile geri dönüşüm parametreleri belirleyebilir, sayfalarınızın trafik analizini yapabilir, belli periyotlar seçerek tekil ziyaretçi sayılarını görebilir ya da sitenizin trafiğinin hangi kanallardan geldiğini ölçümleyebilirsiniz.

Bunların yanı sıra Google Analytics’in e-ticaret şirketlerine sunduğu birçok özellik daha bulunuyor. Bu ücretsiz araçtan yararlanabilmek için neler yapmanız gerektiğini adım adım aşağıda paylaşıyoruz.

1. adım

Bu aracı kullanabilmek için öncelikle bir Google hesabınız olması gerekiyor. Eğer şirketiniz için bir hesap açmak ve kişisel hesabınızla ilişkilendirmek istemiyorsanız, şirketiniz için ayrı bir Google hesabı açmanız gerekir.

google.com üzerinde sayfanın üst tarafında bulunana “Oturum Açın” butonuna tıklamanız gerekiyor. Eğer bir hesabınız bulunmuyorsa talimatları izleyerek kendinize bir hesap açabilir ya da hesabınız varsa giriş yapabilirsiniz.

2. adım

Google hesabınızı açtıktan sonra, Google Analytics sayfasına gitmeniz ve orada da açtığınız hesap ile giriş yapmanız gerekiyor.

google-analytics-takip-kodu1

Bu sayfayı açtığınızda takip etmek istediğiniz sitenizin bilgilerini girmeniz gerekiyor. Bunun için üst menüde bulunan “Yönetici” ayarlarına gelmeniz ve altta bulunan “Hesap” kısmına gelmeniz gerekiyor.

google-analytics-takip-kodu3

3. adım

google-analytics-takip-kodu4

Burada “Yeni hesap oluştur” seçeneğine tıkladıktan sonra açılan sayfada hesabınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

  • Hesap adı: Buraya gireceğiniz isim, Google Analytics üzerinde göreceğiniz isim olacak. Şirketinizin ya da sitenin ismini buraya girebilirsiniz.
  • Web sitesi adı: Bu kısma web sitenizin adını girin.
  • Web site URL’si: Bu kısma da internet sitenizin tam URL’sini yazın.
  • Sektör kategorisi: Hizmet verdiğiniz sektörü seçin.
  • Raporlama saat dilimi: Burada da raporlamalarınızın hangi saat diliminde olmasını istediğinizi yazın.

Bu işlemleri yaptıktan sonra “İzleme Kimliği Alın” butonuna tıklayın.

4. adım

Bu işlemleri yaptıktan sonra izleme kimliğiniz karşınıza çıkacaktır. Ancak aşağıdaki yöntem ile de izleme kimliğinize daha sonra lazım olması halinde ulaşabilirsiniz.

5. adım

google-analytics-takip-kodu5

”Yönetici” sekmesinin altında bulunan “Mülk” kategorisinin altında “İzleme Bilgileri” isimli sekmeye gelin ve “İzleme kodu” seçeneğine tıklayın.

Açılan sayfada kutu içinde yer alan kod sizin Google Analytics takip kodunuzu oluşturuyor. Bu kodu kopyalayın.

google-analytics-takip-kodu6

6. adım

Kopyaladığınız takip kodunu, artık internet sitenize yerleştirebilirsiniz. Bunu yapmak için HTML kod kısmına gelmeniz gerekiyor. İsterseniz bu kodu izlemek istediğiniz tüm sayfalara kopyalayabilir ya da HTML kodlarında < /head > etiketinin hemen üstüne kopyalayın.

Kodun head etiketinin kapanmadan önce yerleşmiş olması oldukça önemli.

Kodu kopyaladıktan 24 saat sonra Google Analytics hesabınız aktif hale gelecektir ve bundan sora sitenize gelen trafiği inceleyebilir ve takip edebilirsiniz.

Analytics hesabına girmek için Google Analytics ana sayfasında yer alan internet sitenizin bağlı olduğu hesabı seçin ve sonuçları takip edin.

 

NOT: Bu içerik eticaret.com/Blog sayfasından alınmıştır.

Kerim Atayolu

The author Kerim Atayolu

İş Geliştirme Sorumlusu

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.