close
yenitoptanci.com

Gittigidiyor.com’da Satışları Artırmanın 10 Yolu

Merhabalar,

Gittigidiyor.com’da yüzlerce dükkan satış yapmaktadır, dolayısıyla aynı ürünü satan bir çok dükkan bulunmaktadır. Aşağıda verdiğimiz bilgilerle bu yüksek rekabetin olduğu ortamda nasıl satışlarımızı artıracağımızla alakalı bir takım bilgileri vereceğim. Bir çok işte olduğu gibi burada da başarıya ulaşabilmek için çok ciddi mesai harcanması gerekiyor. Burada ben dükkan tipi ve ürün çeşidi farketmeksizin genel olarak dükkanıızda satışları nasıl artırırız bununla alakalı temel bilgiler vereceğim. Burada verilen bilgilerin büyük çoğunluğunu gittigidiyor.com’daki satıcı desteği sayfalarından bulabilirsiniz burada ben edindiğim tecrübeleri ve verilen bilgileri özetini yazacağım.

Genelde gittigidiyor.com’da artık dükkanlar XML ile ürün yüklediği için yüzlerce, binlerce ürün 5 dakika içerisinde dükkanların içerisinde yer alıyor. Aşağıdaki bahsettiğim özelliklerin bazılarını bütün ürünlere uygulamamız mümkün olmayabilir, burda izleyeceğimiz strateji PARETO ANALİZİ (20/80 kuralı) olarak bilinen sistemdir, teorik açıklaması Normal dağılımda sebeplerin en önemli %20’si, sonuçların %80’ini sonra gelen %30’u, sonuçların %15’ini ve geri kalan %50’si ise sonuçların sadece %5’ini oluşturmaktadır” şeklindedir, pratikte ise şu şekilde düşünebiliriz, ortalama b2b bir şirkette yaptığımız ciroların %80’ini müşterilerimizin %20’sinden yaparız veya yaptığımız cironun %80’ini ürünlerimizin %20’sinden yaparız. Burada enerjimizi daha çok ürünlerin en çok satanlarına verdiğimiz takdirde birim zamanda daha çok kazanacağımızı düşünüyorum. Aşağıda yeri geldiğinde bu konuya tekrar değineceğim.

1-Dükkan Bilgilerini Mutlaka Doldurun

Dükkanımızı açtık, dükkan ismini oluşturduktan sonra ilk olarak yapmamız gereken dükkanımıza ait fatura bilgilerimizi, adres bilgilerimizi ve banka bilgilerimizi doldurduktan sonra Satıcı profilindeki logo, telefon numarası ve en önemlisi Profil Açıklamasını mutlaka doldurmamız gerekmektedir. Çünlü profil açıklaması dükkanımızın google, yandex, bing gibi arama motorlarında indexlenmektedir. Profil açıklamamıza ne kateogoride ürünler sattığımızı, belirli başlı ürünlerimizi ve hangi markalarda ürünler sattığımızı yazmak faydalı olur. Yani müşterilerin arama motorunda ne yazsa benim dükkanım çıkmalı sorusunun cevabını yazın. Bunların dışında kurumsal bir profil logonuzun olması artı bir puandır, bir çok online logo yapma aracı internette mevcuttur. Dükkan kategorisi oluşturmakta dükkanınıza bakan müşterilerin kolayca istediği ürünü bulmasında faydalı olur.

gittigidiyor satış

2-Çok Başarılı ve Başarılı Dükkan Rozetlerini Almaya Çalışın.

Gittigidiyor.com’da dükkanların performanslarına göre bir takım rozetler vardır, bu rozet sahibi dükkanlara bir takım öncelikler vardır. Bu sisteme Satıcı Gelişim Sistemi (SGS) adını veriyorlar, verdiği önceliklerden en önemlisi müşteri gittigidiyor.com’da arama yaptığında “akıllı sıralama” sisteminde üst sıralarda çıkmaktır. Bunların dışında sıralamada rozetin gösterilmesi, müşteri hizmetlerinde öncelik, canlı chat ve telefon hizmeti gibi bir takım ayrıcalıklar var. Rozet sahibi olmak için dükkannı açtık sonra 30 günü geçmiş olması ve son 90 günde en az 50 tane satış yapılmış olması gerekiyor. Puanlama sistemi ise son 90 gündeki kargolanan ürün oranı, tamamlanan sipariş oranı ve önerilme oranı gibi değerlerin bir hesapla hesaplanıp yüzde değerine göre Çok Başarılı veya Başarılı olarak rozet sahibi olunuyor.

 

gittigidiyor.com dükkan rozeti

3- Kategori Yöneticileri ile Kanka Olmanız Gerekiyor 🙂

Gittigidiyor.com’da anasayfada, kategori görünümünde bir çok ürünlerin öne çıkarıldığı bir takım bölümler ve etiketler vardır, bu gibi düzenlemeleri ekip içerisindeki kategori yöneticileri yapar. Ancak son zamanlarda özellikle banner, slider gibi bölümlerde yer almak için gittigidiyor.com para istemektedir ancak Süper Fırsatlar > Günün Fırsatı gibi etiketler içinse genelde kategori yöneticilerinin tercihlerine göre değişiyor. Günün fırsatında ürünün olması için gittigidiyor.com’da en ucuz fiyata sizin satıyor olmanız ve dükkan profilinizin en az %98 olması ve en az 10 satış yapmış olmanız gerekiyor. Günün fırsatında olmak hem o ürünün satışını artırıyor hem de o ürünü alan müşteriler dükkanın diğer ürünlerine bakarak birden fazla ürün alımı yapabiliyor. Burada en zor kısım kategori yöneticilerine ulaşmak olsa gerek bunun için ufak bir yöntem ise linkedin.com’da araştırma yaparak yöneticlerin kendilerine mail veya mesaj yoluyla ulaşılabilir. Mesela Günün Fırsatı ürünlerine buraya tıklayarak bakabilirsiniz.

gittigidiyor.com günün fırsatı

 

4- Çok Satan Ürünlere  Özgün İsim ve Açıklamalar, Videolar ve Özel Resimler Koyun

Yukarıda bahsettiğim gibi çok satan ürünler üzerine ekstra çalışma yapmak geri dönüşüm açısından daha etkili olur. Ürün açıklamalarında açıklamanın başına ve sonuna xml‘den gelen içeriğin dışında sadece bizde yer alacak detaylı bilgiler girmek, ürün açıklamasına ürünün kullanımına dair videolar eklemek, ürünün bir çok açıdan çekilmiş 4-5 adet fotoğrafını eklemek ürünü tercih sebebi olur. Aynı şekilde yaptığımız görsellerle kargo süresi, iade bilgisi, fatura bilgisi gibi bir arayüz tasarlayıp bunu ürünlere ekleyebiliriz. Hem müşteri memnuniyeti hem de arama motorlarında indexlenmesi açısından önemlidir. Akıllı sıralama özelliğinde de üst sıralarda çıkmak için özgün ve kullanıcı gözünden bakarak ürün isimleri yazmakta önemli bir stratejidir. Ürün isminde “Süper, Mükemmel, Harkulade” gibi sıfatlar kullanmaktan kaçının. Aşağıda örnek bir ürün sayfası var. Eğer imkanımız var ise ürün açıklamasına kendi çektiğimiz kimsede olmayan ürünleri koymamızda artı puandır.

Ürün açıklamalarında satışı artıran etkenlerden biride çarpraz satışlardır, ürün açıklamlarına ekleyeceğimiz bazı özel scriptlerle dükkanımızda sattığımız diğer ürünlerinde yer almasını sağlayabilirsiniz. Bir sayfada birden çok ürün sergilemiş oluruz. Birde varyantlı ürünlerde seçenek belirtmemiz müşteriler açısından olumlu bir çalışmadır. Burada varyanttan kastımız eğer var ise ürünlere ait renk, boyut, beden gibi özelliklerin ürün sayfasında belirtilmesi hem hızlı alışveriş yapılmasına hem de operasyonların kolaylaşmasına sebep olur. Genelde bu tarz ürünlerde müşteri ürünü almadan renk veya beden sorar, mesaj gelmesi gecikirsede başka bir dükkandan siparişini tamamlar.

 

gittigidiyor satış artırma ürün detayürün varyantı

 

5- Az kazansada Aynı Gün ve Ücretsiz Kargo Etiketli ve En Ucuz Ürünleriniz Olsun

Bu şekilde hem ürünün satış sayısını artırabilir hem de akıllı sıralamada üst tarafta çıkabiliriz. Aynı zamanda dükkanımızdaki diğer ürünlerinden satılmasına etkisi olabilir. Eğer dropshipping yapıyorsunuz gözlemleriniz sonucu çok sattığınız ürünleri tespit edip kendi stoğunuzdan göndermeniz oldukca başarılı olacaktır. Aynı zamanda müşterilerin hareketlerini gözlemlediğinizde genelde gittigidioyr.com müşterileri ürün adını yazdıktan sonra çıkan sayfada sağ taraftaki “ucuzdan pahalıya” sırala özelliğini kullanarak ürünleri inceliyor. Ucuz, aynı gün kargo ve ücretsiz kargo olan ürünleri genelde tercih ediyor.

 

ürün sıralama kriterleri

 

6- Akıllı Sıralama Mantığını İyi Öğrenin

Akıllı sıralamadan kastımız Gittigidiyor.com’da da aynı google.com’da olduğu gibi arama sonuçları belirli bazı durumlara göre sıralanıyor. Burada çeşitli faktörler var, bunların en başında dükkanın profil yüzdesi, yukarıda bahsettiğim Satıcı Gelişim Sistemi (SGS – Rozetler) , ücretsiz kargo seçeneği, birazdan bahsedeceğim ekstra özelliklerin kullanımı ve özgün ürün isimleri gibi faktörler var. Ürünlerimizin aramalarda üst sıralarda çıkması için bu faktörleri bilip ona göre hareket etmek önemlidir.

7 – Dükkan Puanını Sürekli Yüksek Tutun.

Gittigidiyor.com’da müşterilerin bizimle ilgili görüşleri doğrudan dükkan puanımızda ve dolaylı olarakta satış sayımızda etkilidir. Burada müşterilere ürün açıklamasında olan ürünü doğru bir şekilde göndermek, verdiğimiz süre içerisinde göndermek oldukca önemlidir. En önemliside müşterilerden gelen mesajlara kesinlikle aynı gün yanıt verin. Eticaret çok bileşenli bir iş, biz işimizi çok iyi yapsak bile kargodan kaynaklı veya aldığımız üründen kaynaklı problemler olabiliyor, burada önemli olan müşteri her zaman haklıdır mantığıyla oluşan problemi çözmek gerekiyor. Belki o üründen zarar edebiliriz ama oluşacak müşteri memnuniyeti ile aynı müşteriden 2.3. sipariş alabiliriz. Maalesef hesaplama sisteminde az sayıda olumsuz yorum alsak dahi % hemen düşebiliyor, bu yüzden çok dikkat etmemiz gerekiyor.

dükkan profil puanı

 

8 – Müşterilere Yorum Yapın, Yorum Yaptırın.

Eticarette müşteri yorumlarının önemi çok çok yüksektir, kültürümüzde birilerine sorma danışma yer aldığı için bir ürün veya hizmet alırken başkalarının fikirlerini, düşüncelerini merak edip önemseriz, o yüzden satış işlemi gerçekleştikten sonra müşterilere yorum yapmalarını rica edebiliriz. Aynı şekilde bizimde “Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz, eğer herhangi bir sıkıntı olursa bizimle irtiabata geçebilirsiniz, memnun kalmazsanız iade edebilirsiniz, iyi günlerde kullanınız.” şeklinde ibarelerle yorumlar yapabiliriz. Bu şekilde müşteri ile güzel bir diyalog kurup 2.3. siparişleri geçmesini sağlayabiliriz. Yorum talep etmenin bir diğer yöntemide kargo poşetine bir tane yorum istediğinizi belirten bir kart koyabilirsiniz. Unutmayın hepsiburada.com’u hepsiburada.com yapan en önemli şey “ürün yorumları”dır.

gittigidiyor ürün yorumları

 

9- Ürün Paketine Mutalaka Bir Kart, Hediye vs. Koyun

Ürün paketlerine kar oranlarımıza göre çeşitli eklemeler yapabiliriz. Mesela bir teşekkür kartı koyabiliriz veya dükkanımıza yorum yapmasını rica edebiliriz. Bunların dışında çok cüzi bedeli olan ürünlerden hediye koyabiliriz farklı bir şeyler yapmak istiyorsak küçük şekerlemeler bile koyulabilir. Müşterinin paketi açtığı andaki fikirleri üzerinde etkili olabilir. Bu örnekleri çoğaltabiliriz, aşağıda bu konuda karşıma çıkan örneklerden bir tanesi var, burda dükkan sahibi yorum istemeyi biraz abartmış olsada etkileyici bir örnek olduğunu düşünüyorum.

yorum isteme

10 – Gittigidiyor.com Listeleme Ek Özelliklerini Mutlaka Kullanın

Burada aşağıdaki şekilde ürünleri listeme esnasında özellikler var, bunların bazılarının oldukca satış artırıcı etkisi var ancak bir çoğunda ek ücretler söz konusu. Reklam paketi, ürünlerin google aramlarında google.com’un sunduğu özelliklerden biri olan Alışveriş reklamlarında ürünlerin çıkmasıdır, diğer özelliklerle alakalı satıcı destek sayfalarında onlarca görsel bulunmaktadır.

Ekstra Özellikler
Ücret
(Aboneliğiniz yoksa)
Temel Mağaza Pro Mağaza Mega Mağaza Mega + Mağaza Özel Mağaza
(En fazla 100.000 ürün)
Ücretsiz Ekstra Özellik 10 adet 20 adet 100 adet 250 adet
Seçenekli Ürün Satışı Ücretsiz Ücretsiz Ücretsiz Ücretsiz Ücretsiz Ücretsiz
Katalog Ücretsiz Ücretsiz Ücretsiz Ücretsiz Ücretsiz Ücretsiz
Ekstra Fotoğraf Ücretsiz Ücretsiz Ücretsiz Ücretsiz Ücretsiz Ücretsiz
Vitrin 2,49 TL 2,49 TL 2,49 TL 2,49 TL 2,49 TL 2,49 TL
Alt Başlık 0,99 TL 0,49 TL 0,49 TL 0,49 TL 0,49 TL 0,99 TL
Kalın Yazı 0,99 TL 0,99 TL 0,99 TL 0,99 TL 0,99 TL 0,99 TL
Reklam Paketi 1,99 TL 3,98 TL 3,98 TL 3,98 TL 3,98 TL 3,98 TL

 

Yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Her türlü konuda Yenitoptanci.com olarak destek verebiliriz. Bol Kazançlar.

Tags : gittidiyordan satışgittigidiyorgittigidiyor dükkangittigidiyor dükkan açmagittigidiyor listelemegittigidiyor satışonline satışpazaryeri satış
Kerim Atayolu

The author Kerim Atayolu

İş Geliştirme Sorumlusu

1 Comment

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.