close
56df0701-9434-cfcd-ea57-dd7c97d99d0a

Merhaba,

Sizlere genel hatlarıyla gittigidiyor.com üzerinde nasıl satış yapıldığını, ürünlerin nasıl yüklendiği gibi temel konularda bilgi  vereceğim. Bilindiği gibi gittigidiyor.com Türkiye’nin ilk eticaret sitelerinden biri olmasının yanında pazaryeri (marketplace) konseptinde satış yapılan ilk platformdur. Son yıllarda popülerliği sürekli artmış ve hemen hemen internetten alışveriş denilince akla ilk gelen eticaret sitesi olmuştur.

Gittigidiyor.com’da satış dükkan açıp satışa başlamak nispeten diğer platformlara göre kolaydır. Ancak herşeyden önce gittigidiyor.com’daki “satıcı rehberi” sayfalarındaki özellikle kargolama sürelerini,ürün ve para iade durumlarını, hangi ürünlerin satılabileceği gibi detay ve teknik konuları öğrenmek gerekir, kolay ve detay bir konu olduğu için burada yazmayacağım. Gittigidiyor.com’da hiç dükkan açmadan da satış yapılabilir ancak sadece 5 ürün listemele hakkınız vardır. Gittigidiyor.com’da dükkanı açtıktan sonra yapmanız gereken ilk şeyler, öncelikle faturalandırma sayfasında şirketinize ait fatura bilgilerinizi girmeniz, ardından banka hesapları kısmında banka hesap bilglerinizi girmeniz sonrasında da temel kargo bilgilerini girmeniz gerekiyor. Ayrıca kişisel bilgilerinizde mail adresi ve telefon doğrulama yapılması şartıda var.

 

Gittigidiyor.com’da dükkan açmak için herhangi bir ekstra belge evrak talep edilmediği gibi üyelik formunu doldurarakta anında satışa başlanabiliyor.Avantajları olduğu gibi dezavantajlarda söz konusu, gittigidiyor.com’da satış komisyonları ve listeleme ücretlerinin yanı sıra dükkan açmanın aylık bedelleri vardır. Ürün sayınıza göre değişen mağaza tipleri olup her birinin aylık bedelleri farklıdır. XML ile çalışmak isteyen kişiler genelde Mega Mağzda konseptini seçerek aylık 450 TL bedelle satışa başlarlar. Eğer tecrübemiz ve bilgimiz yok ise temel mağaza açarak satışa başlanır. Bu şekilde en azından Gittigidiyor.com’da satış kültürü nasıldır, listeleme, kargolama, müşteri destekleri vs.vs. gibi konularda bilgi edinebilir.

 

Listeleme ve Mağaza Ücretleri – Ücretsiz Haklar
Ücret
(Aboneliğiniz yoksa)
Temel Mağaza
(En fazla 100 ürün)
Pro Mağaza
(En fazla 1.000 ürün)
Mega Mağaza
(En fazla 25.000 ürün)
Mega + Mağaza
(En fazla 100.000 ürün)
Özel Mağaza**
(En fazla 100.000 ürün)
Ücretsiz Listeleme Hakkı 5 adet* 50 adet 250 adet 2500 adet 100.000 100.000
Ücretsiz Ekstra Özellik (aylık) 10 adet 20 adet 100 adet 250 adet
Sabit Listeleme Ücreti 0,99 TL 0,60 TL 0,40 TL 0,03 TL Ücretsiz
Spesifik Kategoriler için Listeleme Ücreti** 0,20 TL 0,10 TL 0,05 TL 0,01 TL Ücretsiz Ücretsiz
Aylık Abonelik Ücreti 50 TL 125 TL 450 TL 2.000 TL 250 TL
Çoklu Satış 4 TL 0,60 TL 0,40 TL 0,03 TL Ücretsiz Ücretsiz
Açık Artırma 0,99 TL 0,60 TL 0,40 TL 0,03 TL Ücretsiz 0,99 TL

 

Dükkan açmanın kolay olduğunu söylemiştik, ancak ürün listelemek o kadar kolay olmuyor maalesef. Diğer pazaryerlerinde kendi panelleri üzerinden XML veya Excel yardımı ile ürün yüklemesi yapılabilirken maalesef gittigidiyor.com‘da eğer elimizde binlerce ürün var ise API sistemi ile ürünleri yükleyebiliyoruz. Eğer az sayıda ürününüz var ise manuel yöntemlerle ürün listelemesi yapılabilir. En uzun ve zor yöntem tek tek ürün yükleme sayfasından ürünleri isim, stok, açıklama, görsel vs.vs. yüklemesidir. Ancak en iyi ihtimalle ürün başı 3-4 dakika süren bu işlemle binlerce ürünü yüklemek günlerimizi alır. Bir diğer yöntem ise gittigidiyor.com’un ilk yıllarından beri yayında olan ancak tahminimce pek verim alınamayan Turbolist programıdır, bilgisayara indirdiğiniz windows tabanlı bu programla toplu ürün düzenlemesi yapılabiliyor. Detaylı bilgiye buraya tıklayarak bakabilirsiniz. 

Genel olarak günümüzde listeleme yapabilmek için özelleşmiş bir çok entegratör firmalar ve eticaret alt yapı sağlayacıları bulunmaktadır. Eticaret alt yapı sağlaycılarından kastım, hazır eticaret paketi satan bir çok firma kendi eticaret sitenize yüklediğiniz ürünlerin geliştirdikleri API yöntemleri sayesinde aynı zamanda gittigidiyor.com’da listelenmesini sağlıyorlar. Çift taraflı aktarım sayesinde hem ürünlerin gittigidiyor.com’da yayınlanmasını hem de gittigidiyor.com’daki gelen sipariş ve mesajların eticaret paneline düşmesini sağlıyorlar. Şu an günümüzde neredeyse bütün hazır eticaret paketleri genelde ek ücret karşılığında böyle bir hizmeti sağlamaktadırlar.

Diğer bir yöntem ise eticaret sitemiz yoksa veya eticaret sitemizde API sistemi yok ise pazaryerlerine ürün yüklemek için özelleşmiş, bazı firmalar vardır, bu firmalara excel veya XML yolu ile ilettiğimiz ürünleri sadece gittigidiyor.com değil diğer bütün pazaryerlerinde yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde hizmet veren firmalara Yenitoptanci.com‘da yer alan sayfamızdan ulaşabilrsiniz. Çok farklı hizmet şekilleri ve ücret talepleri var, kimisi dükkan sayısına göre kimisi platform sayısına göre aylık veya yıllık ücret talep ediyorlar. Son zamanlarda yurt dışındaki pazaryerlerine ve mobil tabanlı olan bazı ikinci el pazaryerlerine ürün listemesiyle farklılık oluşturuyorlar.

Yukarıdaki yöntemlerin dışında gittigidiyor.com, yazılımcılar için API dökümanlarını dev.gittidiyor.com adresinde yayınlıyor, buradan yazılımcılar kendi entegrasyon programını yazabilirler ancak zaman/maliyet hesabına göre çokda yapılabilir bir şey olduğu zannetmiyorum.

Ürünleri yayına alma esnasında ürün sayfaları ile ilgili bir takım özellikler mevcut, bu özellikler müşteri gittigidiyor.com’da arama yaptğında diğer dükkanlardan farklı olup dikkat çekmeye yönelik bir takım özelliklerdir. Bu özelliklerin bir çoğu ürün başına ücretlidir, örneğin 100 üründe kalın yazı talep ettiğimizde 99 TL ücret ödememiz gerekmektedir. Aşağıda özelliklerin belirli oranlarda tık sayısının artırdığı ile ilgili oranlar var ancak çok farkettiğini söyleyemem, gittigidiyor.com’da en önemli iki etken birisi ürün fiyatı diğer mağaza imajınız. Ekstra özelliklerle ilgili detay bilgiyi buradan tıkyarak alabilirsiniz,

 

Ekstra Özellikler
Ücret
(Aboneliğiniz yoksa)
Temel Mağaza Pro Mağaza Mega Mağaza Mega + Mağaza Özel Mağaza
(En fazla 100.000 ürün)
Ücretsiz Ekstra Özellik 10 adet 20 adet 100 adet 250 adet
Seçenekli Ürün Satışı Ücretsiz Ücretsiz Ücretsiz Ücretsiz Ücretsiz Ücretsiz
Katalog Ücretsiz Ücretsiz Ücretsiz Ücretsiz Ücretsiz Ücretsiz
Ekstra Fotoğraf Ücretsiz Ücretsiz Ücretsiz Ücretsiz Ücretsiz Ücretsiz
Vitrin 2,49 TL 2,49 TL 2,49 TL 2,49 TL 2,49 TL 2,49 TL
Alt Başlık 0,99 TL 0,49 TL 0,49 TL 0,49 TL 0,49 TL 0,99 TL
Kalın Yazı 0,99 TL 0,99 TL 0,99 TL 0,99 TL 0,99 TL 0,99 TL
Reklam Paketi 1,99 TL 3,98 TL 3,98 TL 3,98 TL 3,98 TL 3,98 TL

 

Gittigidiyor.com’da bir diğer önemli konu ise satış başı komisyonlardır. Önceleri kategori farketmeksizin %10 oranında komisyon alan pazaryeri son zamanlarda yaptığı değişiklikler bazı kategorilerde %15 oranında komisyon almaya başlamıştır. Aşağıda %15 oranında komisyon alınan kategorilerin isimleri yazmaktadıri bunların dışında kalan kategorilerden %10 oranında komisyon alınmaktadır. Bazı pazaryerlerinde komisyon oranı +KDV alınmaktadır, buna dikkat etmek gerekiyor gittigidiyor.com da komisyon oranlarına KDV dahildir. Burada satacağımız ürünlerin fiyatlarını ve bizim hakedişlerimizi iyi hesaplamamız gerekiyor. Aynı şekilde gittigidiyor.com tarafından verdiği hizmetlerden dolayı oluşan faturaları panelden takip edip muhasebe kayıtlarımıza almamız çok önemli bir mevzudur.

 

Gittigidiyor.com’da satış yapmanın en önemli özelliklerinden birisi mağaza puanınızdır, bu puan mağazanıza yapılan olumlu ve olumsuz yorumların sayısına göre hesaplanır. Burada önemli olan, müşteri memnuniyetini artırmaktır, bunun içinde kargo gönderim sürenize, müşterilerin mesajlarına cevap verme süre ve şeklinize, içerikle aynı ürün göndermeye, ürün paketinin iyi olmasına çok ama çok dikkat etmek gerekir. Güzel ve kurumsal üslup ile yapılan her türlü iletişim olumlu yorum olarak geri dönecektir. Kargolardan kaynaklı bir çok problem oluşmaktadır, bunların çözümü içinde mutlaka ekstra çaba sarfedip müşterileri sürekli bilgilendirmek başarılı sonuçlar ortaya çıkarır.

2017-01-27 (1)

Şimdilik bu yazı bu kadar, önümüzdeki günlerde gittigidiyor.com’da satışı artırmanın püf noktaları ile ilgili bir yazı yayınlaycağız.

 

Kerim Atayolu

The author Kerim Atayolu

İş Geliştirme Sorumlusu

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.