close
gittigidiyor
API(Application Programming Interface) Nedir?

API, Uygulama Programlama Arayüzü’nün kısaltmasıdır. Uygulamalar arası etkili iletişimi sağlayan bir yazılım aracı şeklinde tanımlayabiliriz. Diuelim bir uygulamanız var bu uygulamanızın kendine özgü metotlarını diğer başka uygulamaların kullanımına açıp veri ve bilgi taleplerini kolayca karşılamanızı sağlayan bir işlemdir. API, uygulamaların ve tanımların birbirine karışmadan değişmesine izin veren uygulamalardan bağımsız işlevleri tanımlar. İyi bir API, programınızı geliştirmeyi kolaylaştırır. API’lerin çok hızlı olması da ekstra kolaylık sağlar.

API(Application Programming Interface) Nasıl Çalışır?

API’ler  mobil ve web üzerinden yüksek performans gösterirler. Hemen hemen yaptığımız bütün işlemlerden sorumludurlar ve sadece bir iki tıklama ile sipariş verme,  rezervasyon yapma veya yazılımı indirme gibi işlemleri yapmamıza olanak sağlıyor. API’ler, arka planda sessizce çalışır ve beklediğimiz etkileşim olasılığını sağlar. API’ler veri tabanları ve cihazlar arasında çalışır ve bir haberleşme aracı gibi davranır.

GittiGidiyor API ENTEGRASYONU

Gittigidiyor.com API, kurumsal firmaların veya bireysel kullanıcıların site üzerinden yapabilecekleri tüm işlemleri otomatik  veya toplu bir şekilde yapmalarını sağlar. Kullanıcılar, API servislerini kullanarak ürün bilgilerine ulaşabilir, ürün girişi ve güncellemesi yapabilir, satışlarının bilgilerine erişebilir, diğer kullanıcılara mesaj gönderebilir, kargo bilgilerini girebilirler.

Gittigidiyor.com Api Almak İçin;

1-Yapacağımız ilk işlem dev.gittigidiyor.com adresine üye girişi yapmak olacaktır.

API

2-API Anahtarları menüsüne tıklayın.

3-Yeni API Anahtarı almak için tıklayın sekmesini tıklayarak, developer id, api key ve secret key oluşturun.

Bilgilere ulaşmak için api.destek@gittigidiyor.com adresine “API Tanımlama Talebi” konulu bir e-posta gönderilmesi gereklidir. Bilgiler gönderildikten en geç 48 saat içinde GittiGidiyor tarafından yanıtlanacak ve Role Name ile Role Pass bilgileri size e- posta ile iletilecektir. Bilgileriniz size ulaştıktan sonra Gittigidiyor Entegrasyon Ayarları ekranından mağazanızı tanımlayabilirsiniz.
  • api.destek@gittigidiyor.com adresine gönderilecek e-Posta metni:

Mail Konusu : Rol Tanımlama Talebi Hakkında

Mail İçeriği :

Merhabalar,

Aşağıdaki bilgiler doğrultusunda gerekli rol tanımlamasının yapılarak tarafıma iletilmesini rica ederim,

Hesap sahibinin;

Ad :

Soyad :

Mail adresi :

Telefonu :

Firma Ad :

Firma Telefonu :

Firma Web sitesi :

GittiGidiyor Kullanıcı Adı :

Kullanım amacınız ve uygulamanız hakkında detaylı bilgi :

Eğer entegrasyonunuzu siz yapmayacak iseniz;

Entegrasyon Firması Adı : Sentos Yazılım Teknolojileri

Firma Email Adresi : destek@sentos.com.tr

Firma Telefonu : 03322254200

Teşekkürler.

Bilgileri aldıktan sonra API ayarları tanımlaması yapılır.‘Entegrasyon Merkezi -> Gittigidiyor Api Yönetimi’ sekmesine tıklıyoruz.
Sayfanın gittigidiyor menüsü sağ kısımda ‘Api Ayarları’ sekmesine tıklıyoruz. Formda bulunan bilgileri dolduruyoruz ve kaydediyoruz.

 

 

Tags : API nasıl uygulanır?API Nedir?GittiGidiyor API Entegrasyonu Nasıl Yapılır?
Aliye Rabia Sönmez

The author Aliye Rabia Sönmez

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.