close
shopping-3413656_1920

E-ticaret sektöründen firma sahiplerinin e-fatura kesme zorunluluğu vardır. Bu yüzden firma sahiplerinin e-fatura başvurusu yaparak fatura kesmeleri gerekmektedir. Peki e-fatura başvurusu nereden ve nasıl yapılır? Adım adım inceleyelim.

1-Mali Mühür Sahibi Olmanız Gerekmektedir.

E-fatura mükellefi olmak için mali mühür başvurusunda bulunmanız önemlidir. Aksi takdirde e-fatura başvurusu yapamazsınız. Mali Mühür başvurusunu https://mportal.kamusm.gov.tr/bp/edf.go internet adresinden yapabilirsiniz. Tabi öncelikle bilgilerinizle sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Forma özenle, doğru bilgiler girerek ve eksiksiz doldurmalısınız. Daha sonra mali mühür ödemelerini yaparak mali mühür sahibi olabilirsiniz. İşlem sonucu birkaç günü bulabilir.

2-Online Başvuru Sürecini Gerçekleştirmeniz Gerekmektedir.

Online başvuru için üç farklı yöntemden birini seçmelisiniz. Bu yöntemler sırasıyla;

Portal (Gelir Gider Başkanlığı E-Fatura Portalı)

Entegrasyon ( Bilgi İşlem Sisteminin Entegrasyonu)

Özel Entegrasyon

3- Elektronik Fatura Başvurusu Yapınız.

Yukarıda seçmiş olduğunuz yöntemlerin hepsinin başvuru formu bulunuyor. Önce hangi portalı kullanacağınıza karar verin ve başvuru formunu doldurun.

4-Elektronik Fatura Aktivasonu Yapmalısınız.

Resmi olarak elektronik fatura kullanabilmeniz için son işleme geldiniz. E-faturanız onaylandıktan sonra, iletişim adresinize gönderilen bilgiler ile aktivasyon işlemini tamamlayabilirsiniz.

Tags : e-faturae-fatura başvurusue-ticaretmali mühürpazaryeri
Aliye Rabia Sönmez

The author Aliye Rabia Sönmez

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.