close
IS-221215-dropshipping-680

Konumdan bağımsız ve envanter yönetme güçlükleri olmadan bir iş kurmak istiyorsanız “dropshipping” yani stoksuz satış tam size göre bir iş modeli olabilir. Sadece bir tablet ya da dizüstü bilgisayar kullanarak yönetilen birçok e-ticaret firması var.

Her ne kadar görünüşte kolay ve sorunsuz gözükse de stoksuz satışın da kendine özgü zorlukları ve aşılması gereken problemleri var. Stoksuz e-ticarette en çok karşılaşılan zorlukları ve bunlara yönelik çözüm önerilerini sizin için inceledik.

Düşük kâr marjı

Toptan ürün satışı yapan işletmelerin aksine stoksuz çalışan satıcılar her seferinde tek bir ürünü sipariş etmek durumunda kalıyorlar. Bu durum, stoksuz satış yapan firmaların, toptan satış yapanların siparişlerinde elde ettikleri indirim ve kolaylıklardan faydalanamamaları sonucunu doğuruyor.

Perakende satışların paketleme, kargo ve diğer masrafları toptan satışlara göre çok daha yüksek oluyor. Bu sorunun üstesinden gelmenin en kolay yolu fiyatları arttırmak. Elbette rekabet ortamında bu kulağa çok hoş gelmese de tedarik maliyetlerini fiyatlara yansıtmak kâr marjını yükseltmenin en kolay yolu gibi görünüyor. Fiyatları yükseltmek istemiyorsanız aylık satışlarınızı arttırmanız da kâr marjınızı arttırmanıza yardımcı olabilir. Son olarak da tedarikçi firmalarla görüşüp onlardan maliyetler konusunda kolaylık yapmalarını isteyebilirsiniz.

Rekabetin büyük olması

Dropshipping ticareti kolaylaştırıyor belki ama bu durum rekabetin yüksek olmasına sebep oluyor. Belirli bir sermaye ve fikir sahibi herkes internetten stoksuz satış yapabiliyor. Maliyetlerin yüksek olduğu bu piyasada fiyatları aşağıya çekmek pek mümkün olmadığı için yapılabilecek en iyi şey satılan ürünlerin ve verilen hizmetin diğer firmalarınkinden iyi olmasını sağlamak. Bir başka çözüm olarak da kimsenin satmadığı bir ürün ya da hizmeti piyasaya sunmak düşünülebilir.

Markalaşmanın zor olması

Stoksuz e-ticaret yapıyorsanız ürünlerin paketlenmesi, etiketlenmesi ve kargoya veriliş tarihi ile ilgili konularda fazla söz sahibi olamıyorsunuz demektir. Durum böyle olunca da bu konularla ilgili hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyeti gibi durumların kontrolünü sağlamak pek mümkün olmuyor.

Markalaşma yolunda önemli bir engel olan bu durumu aşmak için web sitesine ağırlık verebilirsiniz. Düzgün hazırlanmış videolar, ilgi çekici içerikler ve güzel bir site tasarımı müşterilerinizin akıllarında kalmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca sosyal medya hesaplarınızı etkili kullanmak da markalaşma yolunda işinize yarayabilir.

Siparişleri yerine getirme güçlükleri

Bütün zorluklar bir yana, dropshipping ile ilgili belki de en büyük problem siparişlerin tedarik sürecinde yaşanılan sorunlar oluyor. Alınan bir sipariş tedarikçinin stoklarında bulunmadığı zaman teslim süreleri uzuyor ve bu durum rekabetin yüksek olduğu e-ticaret dünyasında hiç istenmeyen bir durum. Bu durumun önüne geçmek için sipariş sürelerini en başta 1 ya da 2 gün uzun tutabilirsiniz. En azından vadettiğiniz tarihler içerisinde kalarak müşteri memnuniyetinden ödün vermemiş olursunuz.

 

NOT: Bu içerik eticaret.com/Blog sayfasından alınmıştır.IS-221215-dropshipping-680

Kerim Atayolu

The author Kerim Atayolu

İş Geliştirme Sorumlusu

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.