close
assa

Amazon.com, Amerika Birleşik Devletleri merkezli, Jeff Bezos tarafından 5 Temmuz 1994’te Seattle şehrinde kurulmuş bir E-ticaret ve bulut bilişim şirketidir. Toplam satış oranı ve  piyasa değeri açısından dünyanın en büyük alışveriş sitesi olduğu tartışılamaz bir gerçektir. Adını dünyanın en büyük nehri olan Amazon Nehri’nden almıştır. Amazon.com’un  bu kadar büyük bir şirket olması, E-ticaret alanında rekabeti arttırmış ve mağaza açma oranları hız kazanmıştır.

Eğer sizin de Amazon.com’da mağazanız var ve satışlarınızın arttırılmasını istiyorsanız öncelikle ürününüzü iyi tanımanız gerekiyor. Ürünün özelliklerinden tutun çeşitliliğine kadar kadar her türlü konuda bilgi sahibi olmalısınız. Çeşitlilik açısından piyasada sayıca fazla olan ürün sizin verimliliğinizi düşürebilir ve reklam maliyetinizi arttırarak elde ettiğiniz kârınızın azalmasına neden olabilir. Ayrıca ürünün listenizin bulunabilir olması da müşterinin gözünde sizi daha değerli kılacaktır.

Amazon’da satışa sunduğunuz ürününüz hakkında listing çalışmaları yaparak  PPC reklamlarını açıp hangi kelimelere yoğunlaşacağınızı belirlemeniz satışı artırmak için önemlidir.  Anahtar kelimelerinizi ortaya çıkartarak  otomatik olarak günlük belli bir bütçe ile en az 10 gün reklam açmamız gerekmektedir. Bütün bunları yaptıktan sonra bir promosyon planı oluşturmak doğru bir yol olacaktır. Ürününüz satış durumundayken  Amazon Seller hesabınız da kullanabilmeniz için  satış raporları  bulunmaktadır. Raporları inceleyerek listenizle ilgili optimizasyonlar yapmanız gerekmektedir. Listinginizi üst sıralara taşımak istiyorsak promosyon ve kupon çalışmalarını planlı bir şekilde sunmalıyız.

Elbetteki bütün bunlar tek başına satışı arttırmak için yeterli olmayacaktır. Görsellik önemlidir ve ana görseliniz oldukça ilgi çekici olmalıdır. Müşteriniz ürünün görselinden  ne kadar etkilenirse satış yapmanız o kadar kolay olur.

Bir diğer yöntem ise müşteriyi ürünü almaya ikna etmektir. Asansör konuşması mantığını hepimiz biliyoruz ve kendimizi nasıl 30 saniyede anlatıp karşı tarafı ikna etmemiz gerekiyorsa burada  da 12 saniye de satış kuralını uygulamalıyız. Müşteri görselden etkilenecek ve ürünün özelliklerine ikna  olup ürünü alacaktır.  Seçtiğiniz ürünle ilgili listenize müşterileri geldiğinde ne alacağını bilerek gelmesi gerekmektedir. Bu da seçtiği ürünün kategorisinde  farklı model olmaması işinizi kolaylaştıracaktır.

Tags : Amazon .com ürün pazarlamaAmazon.com müşteri çekmeAmazon.com satış arttırmakAmazon.com ürün özellikleri
Aliye Rabia Sönmez

The author Aliye Rabia Sönmez

Leave a Response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.